Ako využiť nanotechnológiu pri čistení fasády?

Nanotechnológia je veda, ktorá skúma veci na ich atómovej úrovni, t.j. vo veľkosti do 100 nanometrov. Uplatnenie poznatkov nanotechnológie môžeme nájsť v rôznych odvetviach ako je chémia, biológia, fyzika alebo veda o materiáloch.

 

Trocha histórie okolo nanotechnológie

Myšlienky o nanotechnológii začali niekedy v roku 1959 na stretnutí fyzikov v Technologickom inštitúte v Kalifornii. Americký fyzik Richard Feynman popísal v jeho prejave s názvom “Tam dole je veľa miesta” proces, v ktorom je možné ovládať jednotlivé atómy a molekuly.

Pojem nanotechnológia sa však objavil až o desať rokov neskôr pri skúmaní ultraprecízneho obrábania. Éra modernej nanotechnológie sa začala v roku 1981 s príchodom tunelového mikroskopu, ktorý dokázal vidieť jednotlivé atómy.

Richard Feynman
Rozmery častíc a molekúl - nanomotre

Ako veľký je jeden nanometer?

Nanotechnológia a nanovedy pracujú s atómami a molekulami s veľkosťou 1 – 100 nm (nanometrov). Jeden nanometer je jedna miliardtina metra. Pre Vašu lepšiu predstavivosť:

Čo spôsobilo rozvoj nanotechnológie?

Nanotechnológia znamená schopnosť vidieť a kontrolovať jednotlivé atómy a molekuly. Všetko sa skladá z atómov. Jedlo, oblečenie, budovy, domy ako aj naše vlastné telo. Lenže atómy nie je možné vidieť voľným okom. V skutočnosti ho nevieme vidieť ani bežnými mikroskopmi. Mikroskopy, ktoré dokážu vidieť nanočastice boli vynájdené len nedávno.

Akonáhle mali vedci tie správne nástroje, ako napríklad skenovací tunelový mikroskop (STM) a mikroskop atomárnych síl (AFM), naštartoval sa vek nanotechnológií.

Dnešní vedci a inžinieri vďaka týmto prístrojom vedia nachádzať širokú škálu spôsobov ako účelovo vytvárať materiály o veľkosti nanometrov a využívať tak ich vylepšené úžitkové vlastnosti ako napr. vyššiu pevnosť, nižšiu hmotnosť, lepšiu tepelnú odolnosť, lepšiu kontrolu svetelného spektra, väčšiu chemickú odolnosť atď..

Silikónový náter vs nano impregnácia | Pemtrade.sk
Ochrana strešnej krytiny nano impregnáciou | pemtrade.sk

Nano impregnácia pri čistení fasády a strechy

V súčasnosti už je použitie nanotechnológií celkom bežné. Pri čistení fasád, striech a povrchov využívame špeciálne postreky, ktoré impregnujú povrch pomocou nano častic. Po vyčistení vždy odporúčame povrch fasády ochrániť proti externým vplyvom formou nano impregnácie. Po aplikácii nano častic  sa zmení povrchové napätie fasády a špina, mikroorganizmy ani voda nemá šancu sa na fasáde udržať.

Aj vďaka nanotechnológii tak vašu fasádu dlhodobo ochránime a poskytneme vám záruku 8 rokov na funkčnosť jej povrchu.

Ako funguje nano impregnácia?

Pozrite si nasledujúce video a uvidíte, ako funguje nano impregnácia na rôznych materiáloch a povrchoch.

Potrebujete poradiť s nano impregnáciou fasády?
  • máme dlhoročné skúsenosti

  • využívame ju pri ochrane fasád a striech

  • poradíme vám

šipka